Otthoni automatizálás training Beiszer Norbival
Korábban magam is foglalkoztam ehhez hasonló témával, de inkább az ipari alkalmazásával, azon belül is főleg az épületautomatizálás jelentette a fő vonalat számomra. Ilyen előzmények után már nagyon kíváncsi voltam, hogy néhány év alatt, mióta nem követem közelről a fejlődését, milyen formában és megoldásokkal gyűrűzött be a felügyelet az otthonunkba?
Norbert már az előadás elején leszögezte, hogy igazából semmi egetrengető dologra ne számítsunk: Wifi, Bluetooth és ezekhez hasonló megoldások segítségével igencsak széleskörűen tudunk kialakítani centralizált (ergo központilag vezérelt) rendszereket.
Írányítás tekintetében fő csapásirányként a mobiltelefon és tablet alapú megoldásokkal indultunk, megemlítve az Alexa és Google Home megoldásait is.
Warmup csevegésben áttekintettük a személyes szférát érintő problémákat és azt, hogy mindennapi életünkben hogyan tudjuk kihasználni a rendszerek nyújtotta lehetőségeket.
Mivel a megoldások széles tárháza áll rendelkezésünkre, így a főbb csatlakozási lehetőségeket és gyártókat megismerve indulhattunk neki a Norbert otthonában alkalmazott vezérlések fejlődéstörténetének.
Többünk számára ismert és barkácsáruházakból elérhető “olcsó” és egyszerű megoldásoktól indulva bevezetésre került a “WAF” (Wife Approval Factor). Gyorsan belátható, hogy az egyszerű mechanikus mozgáskapcsolók sajnos nem alkalmasak a finom beállításokra vágyók kielégítésére, így komplexebb megoldás után kell nézni.
Mi jöhet ezután? A központi vezérlő telepítése. Norbi választása a Raspberry PI 3B fejlesztői keretrendszerére esett, a piacon elérhető megoldások ezen, vagy nagyon hasonló platformon alapulnak. Természetesen léteznek out-of-the-box termékek, viszont ezeknek az ára sajnos arányos a telepítő számára megspórolt idővel, és lehet nem teljesen úgy és azt nyújtják, amit egy kis tanulással és idő befektetéssel magunk tudunk felfedezni és megcsinálni.
De milyen vonalakon tudjuk kényelmünket szolgálni?
– Világítás vezérlése
– hőmérséklet érzékelése és szabályozása
– otthoni médiaforrások menedzselése
– jelenlét érzékelés
– riasztórendszer / kamerarendszer
– közművek felügyelete és leállítása
A fenti megoldások elérésére sok esetben külön alkalmazásokat telepítünk, viszont kényelmetlen az egyes funkciók használata, mivel állandóan váltogatni kell például a telefonon lévő appok közt. (Ezt magam is tapasztaltam, jelenleg nálam egy szintén Raspberry alapú médiacenter, és kínából vásárolt IP kamerák vannak)
Gyors váltás után egyből betekintést nyertünk a Home Assistant szoftver felületére, ahol váratlan módon a kuka kicipelést és buszmenetrendet is láthattuk.
Körbenézhettünk a világítás vezérlés, a hőmérséklet szabályozás, a levegőminőség és a jelenlét érzékelés kártyákon. Megtekintettük a Szappantartó szenzorok készítését, és konfigurációjukról is láttunk példákat. Ezt követően picit mélyrehatóbban hallhattunk az egyes szenzorelemek kivitelezéséről, és kiválasztási szempontjairól is.
A mérőeszközökön túllépve láthattuk a gyerkőcök számára beállíthatő külön felületek lehetőségeit, beleszimatoltunk az otthoni támogató rendszerek (NAS, UPS, Raspberry) aktuális állapotának lekérdezésébe.
Láthattuk a kamerarendszer bekötését, szenzorok töltöttségét, és a következő rakétaindítások időpontjait is 😀 A kiépített rendszer lehetőséget teremt a családtagok jelenlegi helyzetének lekérdezésére is, amit szintén a Home Assistant felületén érünk el.
Láthattuk egyes kiegészítések integrációját is, mint pl. az AdGuard, ami a teljes otthoni internetelérést megvédi a kéretlen reklámoktól. Az előadás folytatásában az out-of-the-box megoldások integrálását mutatta be nekünk Norbi, például az IKEA, Xiaomi és Philips megoldásaival.
Tovább haladva a növénylámpa vezérléséről hallhattunk a virágok számára az IKEA okosdugalj segítségével, és a családi filmnézés hangutasításának elméleti vázlatát is láthattuk példaként. Rátérve a konkrét gyártók termékeire, tájékoztatást kaptunk árakról és out-of-the box megoldásokról is, illetve előnyökről és hátrányokról is.
Összefoglalásként:
“Automatizálás szempontjából a lehetőségek korlátlanok. Mindenféle saját építésű eszköz, illetve saját fejlesztés is hozzá rakható. Nekem az volt a fő szempontom, hogy egy bizonyos helyről tudjak mindent kontrollálni és átlátni.” (Beiszer Norbi)
Személyes meglátásom alapján a workshop hasznos volt, rendkívüli módon fejlődött a technika, amióta utoljára dolgoztam a témában. Az előadás végére elkezdte zörgetni láncait technofil énem,, viszont hideg fejjel átgondolva azért be kell valljam, hogy a megismert kiépítettség jóval túlmutat saját igényeimen.
Természetesen azok, akik vállalják a bütykölésre, keresgélésre és építőelemek összeválogatására a megfelelő időbefektetést, kezdeti kis buktatók után élvezetes és hasznos időtöltést jelentheta téma, nem is beszélve a tanulási lehetőségről.
A magam részéről köszönöm Norbinak az előadást, törpieknek pedig BÜTYKÖLÉSRE FEL!!!!
– Movik Máté